2009-12-21    

XIX Jastrzębski Przegląd Jasełek         

Do historii przeszedł również XIX Jastrzębski Przegląd Jasełek. W  kategorii "Szkoły gimnazjale" i ponadgimnazjalne" zajęliśmy tym razem  zaszczytne III miejsce. Uczniowie naszej szkoły oraz Rodzice i Sybiracy  przedstawienie już obejrzeli. Przed nami jest ostatni etap - występ  przed nauczycielami Zespołu Szkół Nr 3.   "Poszeptanki"

VI Festiwal Teatralny         

W dniach od 29 listopada do 11 grudnia 2009 w naszym Gimnazjum odbył się  kolejny już VI  Festiwal  Teatralny. Coroczne przygotowania i prezentacje  uświetniają obchody  Dnia Patrona – Stanisława Wyspiańskiego. W czasie tegorocznej edycji zaprezentowało się 9 klas, które wystawiły   przed jury następujące przedstawienia 1. „"Cela" – klasa III e wych.  P. S. Wuwer 2. „Świtezianka" – klasa III a wych. P. K. Osika 3. „Randka na Olimpie" – klasa 1c wych. P. I. Dębiec 4. „Dziady cz. II" – klasa 2d wych. P. M. Guzowski  5. „Stracone zachody miłości" – klasa 1a wych. P. Olga Bezuch 6. „Grunt to rodzinka" – klasa 1d wych. P. P. Trzetrzelewska 7. „Życie nie zawsze kończy się happy Endem" – klasa 3b wych. P. K.  Radajewska 8. „Mix bajek"  - klasa 1e wych. P. K. Szymaniec 9. „Janko Muzykant" – klasa 2b wych. P. M. Kawecki Z roku na rok jury obserwuje wzrost poziomu przedstawień. Zespoły  klasowe dbają  o profesjonalizm przygotowując scenografię, stroje,  efekty specjalne, muzykę  plakaty wykorzystując wszystkie środki wyrazu  teatralnego.   Członkowie komisji dostrzegają też rozwój talentów u młodych aktorów,  którzy występują w kolejnych przedstawieniach. W tym roku jury postanowiło przyznać wyróżnienia indywidualne  - dla najlepszego aktora – za zaprezentowanie postaci Guślarza  z II cz.  Dziadów uczniowi kl. 2 d Bartoszowi Wojsa - uczennicy kl. 2b Klaudii Misterkiewicz  za rolę narratora w  przedstawieniu pt. „Janko Muzykant" - uczennicy kl. 2b Alicji Flis za ubogacenie  piękną  grą  na skrzypcach   przedstawienia  „Janko Muzykant" - uczennicy kl. 3 a Wiktorii Szymik za profesjonalną pracę reżysera  Jury przyznało: III miejsce za grę aktorską, scenografię i umiejętność rozśmieszenia  publiczności  klasie IIIe, za przedstawienie kabaretowe „Cela" II miejsce za grę artystyczną, muzykę i efekty klasie IIIa, za  przedstawienie „Świtezianka" I miejsce za wspaniałe kreacje i wysiłek włożony w pracę nad  przedstawieniami klasie IId i Ia, za przedstawienia „Dziady cz. II" i  „Stracone zachody miłości"

"Pierwsze pięć minut"        

15 grudnia uczniowie klasy policyjnej IA LO brali udział w grze ratowniczej. "Pierwsze pięć minut". Młodzież wykazała się działaniami  praktycznymi i udzielała pierwszej pomocy. Drużyny ratownicze miały za  zadanie udzielić pomocy na 12 stacjach, na których były zaaranżowane  różnego rodzaju sytuacje zagrażające życiu lub zdrowiu drugiego  człowieka. Stacje te były oddalone od siebie w różnych punktach naszego  miasta. Młodzież udzieliła pomocy osobie porażonej prądem, a na basenie  "Laguna" - musiała ratować poszkodowanego ze złamaniem podstawy czaszki.  Zespoły wykazały się dużą wiedzą w zakresie podstawowych czynności  ratowniczych.    Klasa policyjna IA III LO od 1 grudnia 2009r. uczestniczy w zajęciach  programowych w naszej sali gimnastycznej będziemy gościć dziewczęta z  ZSH oraz przedstawicieli obu płci Młodzieżowej Rady Miasta. Turniej ma  na celu nawiązanie relacji z uczniami innych szkól i władzami  młodzieżowych struktur w mieście.  "Poszeptanki"

"Dzień Patrona" w Krakowie        

Już po raz kolejny Dzień Patrona naszej szkoły przenosimy częściowo do  Krakowa. W tym roku szkolnym 1 grudnia młodzież klas licealnych  odwiedziła Kraków - w kościele Na Skałce licealiści złożyli wieniec na  grobie Stanisława Wyspiańskiego i zapalili symboliczne znicze,  odwiedzili kościół oo. Franciszkanów, w którym podziwiali słynne witraże  Wyspiańskiego, zwiedzili Collegium Maius, Rynek krakowski, a na koniec-  wzięli udział w spektaklu Jana Klaty w Teatrze Starym pt. "Trylogia" W recenzji z przedstawienia czytamy: "Pokazanie w jeden wieczór całej  "Trylogii" na scenie to pomysł szalony. No i powstał szalony spektakl.  Śmieszny, przerażający, zaskakując, a nawet wzruszający"  "Poszeptanki"

Sport w szkole         

14 grudnia 2009 r. odbyły się Miejskie Zawody Pływackie szkół  gimnazjalnych. Pływacy naszej szkoły. dublując o 75 m długości basenu,  zajęli I miejsce w mieście w sztafecie plywackiej, uzyskując czas 4,32,  84. Natomiast w konkurencjach indywidualnych uczniowie uklasyfikowali  się następująco: Michalak Adrian - motylek - 1000 m - 1,20,30 - I miejsce Osiadacz Damian - motylek - 50 m - 30,84 - I miejsce Zalor Dawid - kraul - 50 m - 1,10,46 - I miejsce Napierała Marian - klasyk - 100 m - 1,31,72 - I MIEJSCE Bukała Bartłomiej - klasyk - 50 m - 51,60 - II miejsce Lazar Tomasz - grzbiet - 100 m - 1,47,59 - III miejsce Bracha Piotr - grzbiet - 50 m - 42,24 - II miejsce  Opiekun grupy- p. Joanna Zysko   Miejskie zawody tenisa stołowego: I miejsce w kategorii dziewcząt i zakwalifikowanie sie do do zawodów  rejonowych, które odbędą sie w marcu 2010r.  III miejsce w kategorii chłopców  Opiekun grupy - p. Marta Bednarek   Miejskie zawody pływackie    I miejsce w kategorii dziewcząt i zakwalifikowanie się do zawodów  rejonowych  Indywidualne miejsca zajęły: 50 m - stylem  motylkowym - Luiza Lewandowska - III miejsce 50 m - grzbiet - Patrycja Wojtas - II miejsce 50 m - klasyk - Nikola Góral - II miejsce 50 m - styl dowolny- Sylwia Wdowiak - I miejsce 100 m - grzbiet - Kamila Raźniewska - II miejsce 100 m - klasyk - Weronika Kabut - I miejsce 100 m - styl dowolny - Paulina Salachna - I miejsce  Opiekunowie grupy: Marta Bednarek i Mirosław Kawecki   GRATULUJEMY ZWYCIĘSTW I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW!!!!  Redakcja "Poszeptanek"

2009-11-09    

"Konkurs o Wielkiej Brytanii"         

Dnia 6 listopada uczniowie gimnazjum i liceum byli  w ZS nr 1 na "Konkursie o Wielkiej Brytanii" i odnieśli kolejne sukcesy:  Uczennica Marta Cebula z kl. 3a gim. zajęła trzecie miejsce a  uczennica Aleksandra Trzebuniak zajęła drugie miejsce - opiekun Przemek Zozworek.  W kategorii LO Wojciech Dudzik z kl. Ic zajął II miejsce - opiekun Monika Zawadka. Gratulujemy uczniom i ich opiekunom

Międzyszkolny Festiwal Piosenki Powstańczej         

19 listopada odbył się Międzyszkolny Festiwal Piosenki Powstańczej. Uczniowie naszej szkoły Alicja Flis i Kamil Spodniewski zaprezentowali w  tym festiwalu po jednej piosence z okresu powstń śląskich.  Musimy podkreślić, że byli jedynymi reprezentatami jastrzębskich  gimnazjów. Tego dnia rozstrzygnięty został również konkurs na plakat związany z  powstaniami śląskimi.  Pierwszą nagrodę w kategorii szkół średnich odebrała Monika Bury z 3B LO a drugą Roksana Herman z klasy 2 A LO.  Gratulujemy uczniom i ich opiekunce pani mgr Monice Czulak.

Wielkie zwycięstwo w sporcie naszych Gimnazjalistów!         

W ubiegłym roku szkolnym 2008/2009 nasi gimnazjaliści wzięli udział w "Generalnej Klasyfikacji Współzawodnictwa Sportowego Szkół Gimnazjalnych  ". Jak się potem okazało, nasi uczniowie byli w świetnej formie  fizycznej. Zdobyli: I miejsce w klasyfikacji ogólnej II miejsce w kategorii dziewcząt III miejsce w kategorii chłopców Grono nauczycieli w-f dodaje, że jest bardzo dumne i cieszy się z  osiągnięć swoich podopiecznych.    Oczywiście wszyscy podpisujemy się pod gratulacjami dla naszych  gimnazjalistów i życzymy im jeszcze większych sukcesów w tym roku  szkolnym.                                                                       Redakcja szkolnej gazetki "Poszeptanki"

2009-10-07    

Zwycięzcy w szkolnym konkursie historycznym         

Z okazji 70-tej rocznicy wybuchu II wojny światowej w naszej szkole  odbył się konkurs historyczny, w którym swoją wiedzą mogli popisać się  uczniowie III LO i gimnazjaliści.  Wszyscy uczniowie- uczestnicy konkursu, jednocześnie pasjonaci historią  II wojny,  wykazali się ogromną wiedzą na temat największego, a zarazem  najtragiczniejszego wydarzenia ubiegłego stulecia.  Z satysfakcją ogłaszamy, że w konkursie zwyciężyli:  III LO   I miejsce - Piotr Władysławski z klasy II A II miejsce - Wojciech Dudzik z klasy IC III miejsce - Jakub Jędruś z klasy III A   Gimnazjum nr 4  I miejsce - Grzegorz Władysławski - klasa II b II miejsce - Anna Rybarska - klasa III b III miejsce Adrian Sawko - klasa III c  Ani Rybarskiej gratulujemy szczególnie, bo jako jedyna z dziewczyn w  szkole, znalazła się w męskiej czołówce zwycięzców. I  co tu mówić-  wykazała się wielką wiedzą w trudnym, i może, jak niektórzy sądzą,  "męskim " temacie.   Wszystkim zwycięzcom natomiast - życzymy wielu sukcesów w szkole i w  życiu osobistym..:)))  Materiał opracowała redakcja "Poszeptanek

2009-10-21    

Muszka i szczerbinka.        

13 października klasa Ia (policyjna) po raz pierwszy uczestniczyła w  specjalnie dla niej zorganizowanych zajęciach strzeleckich na strzelnicy  „Paruszowiec" w Rybniku. Oko, muszka, szczerbinka, tarcza ... i strzał w dziesiątkę. Wydaje się  to proste i oczywiste w teorii. Praktyka pokazuje, że należy dodać serce  i doświadczenie. Pierwsze zajęcia z bronią pozwalają stwierdzić, bez  żadnej przesady, że uczniowie Ia LO mają nie tylko serca, ale i sporo  talentu – wprawy nabędą z czasem. Termin szkolenia, ustalony znacznie wcześniej, idealnie zbiegł się z  załamaniem pogody. Przypadek? Fatum? Raczej próba charakterów.  Przytupując z zimna, naciągając rękawy swetrów i kaptury kurtek, wszyscy  w skupieniu słuchali instruktora LOK-u, powściągając chęć  natychmiastowego użycia broni. Trzeba przyznać, są zdyscyplinowani (oby  zawsze i wszędzie!) Podzieleni na trzy grupy cierpliwie, ale nie  biernie, czekali na swoją kolej. Przećwiczyli dodatkową sprawność:  rozpalanie ogniska z mokrego drewna. Okazało się, że to nie jest trudne,  pod warunkiem, że ma się do dyspozycji las pełen suchych paproci. Dla większości klasy strzelanie z KBKS-u było debiutem w tej  dziedzinie. Przeszkolenie zatem pan instruktor prowadził od podstaw:  począwszy od budowy broni, poprzez ładowanie nabojów do magazynka,  zasady celowania, pozycję strzelecką, po synchronizację z celem i  wreszcie naciskanie spustu. Niezwykle ważne jest przestrzeganie zasad  bezpieczeństwa – należy cały czas pamiętać, że broń i naboje są  prawdziwe. Każdy oddał po 13 strzałów (3 próbne) – z różnym skutkiem. Instruktor  był zadowolony i podsumowując spotkanie, pochwalił grupę. Powiedział  coś, co wydaje mi się bardzo cenne: ćwiczenie koncentracji przy  strzelaniu pomaga w osiąganiu skupienia w nauce.  Wychowawca klasy

Mistrz Języka Obcego         

9 października uczniowie kl. I c LO  - Marcin Brawański i Wojciech  Dudzik, brali udział w konkursie Mistrz Języka Obcego, który został  zorganizowany przez ZS nr 6 i zajęli    I miejsce.  Gratulujemy uczniom i ich opiekunce pani mgr Monice Zawadce.

2009-09-03    

Przyszli policjanci rozpoczęli naukę.        

W tym roku szkolnym w naszym liceum została utworzona niezwykła klasa –  policyjna. Klasa Ia LO będzie realizować rozszerzoną podstawę programową  z języka polskiego, historii , wos i języka angielskiego, a ponadto – w  formie zajęć pozalekcyjnych – m.in. elementy prawa, samoobrony i  ćwiczenia z bronią strzelecką. Patronat nad jedyną taką w Jastrzębiu  klasą objęła Komenda Miejska Policji. Obecni na uroczystej inauguracji  oficerowie: nadkomisarz Jarosław Potępa i podkomisarz Jacek Szolc  wyrazili aprobatę dla inicjatywy pani dyrektor III LO i zadeklarowali  ścisłą współpracę obu instytucji.  Po części oficjalnej odbyło się kameralne spotkanie z klasą. W słowach  skierowanych do uczniów nadkomisarz J. Potępa przedstawił korzyści,  które może przynieść nauka w klasie policyjnej. Szczególną uwagę zwrócił  na konieczność kształtowania odpowiedzialnej postawy moralnej  kandydatów do służby w policji oraz wymagania dotyczące wyników w nauce.  Uczniowie z przejęciem i zainteresowaniem słuchali wypowiedzi pana  nadkomisarza oraz pani dyrektor W. Brzykcy i przewodniczącego Rady  Rodziców. W zadawanych pytaniach wyrażali oczekiwania wobec nowej  szkoły.  Mamy nadzieję, że nie braknie im zapału i pracowitości, aby w  przyszłości stać się chlubą III LO.

"Żywa lekcja historii"        

3 września 2009 roku uczniowie klasy III A wraz z wychowawczynią oraz  poczet sztandarowy III LO z p. Elżbietą Gawrońską uczestniczyli w  uroczystych obchodach 29 rocznicy Porozumień Jastrzębskich. Uroczystości  rozpoczęły się o godz. 9 00 mszą świętą w Kościele Najświętszej Marii  Panny Matki Kościoła w której uczestniczyli: Prezydent RP Lech  Kaczyński, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek,  przewodniczacy NSZZ Solidarność Janusz Śniadek, władze naszego miasta,  parlamentarzyści, radni, młodzież jastrzębskich szkół oraz mieszkancy  miasta. Po mszy świętej obchody kontynuowane byly pod pomnikiem przy KWK  Zofiówka. Prezydent RP odznaczył 14 działaczy solidarnościowej opozycji  z lat 80-tych.. Homilia kapelana Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności ks.  Stanislawa Puchały, przemówienia Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego,  przewodniczacego UE Jerzego Buzka, przewodniczącego NSZZ Solidarność  Janusza Śniadka dostarczyły młodzieży wiedzy na temat wydarzeń sprzed 29  lat, roli jaką odegrało Jastrzębie Zdrój w obaleniu komunizmu i  demokratycznych przemianach w Polsce.

Jak omówić, jak przedstawić wiele spraw z naszego życia...? 2009/2010 Rokiem Historii Najnowszej         

Rok szkolny 2009/2010 został ogłoszony przez Panią Minister Edukacji K.  Hall Rokiem Historii Najnowszej. Od pierwszych dni nauki we wrześniu  młodzież naszej szkoły włączyła się w realizacje apelu i zadań  wynikających z tego szczytnego programu wychowawczego w szkole. Obecny  rok szkolny jest szczególny i dostarcza bardzo wiele okazji do  poświęcenia więcej uwagi niż zwykle najnowszym wydarzeniem z kart  historii naszego narodu. Na początek 70 rocznica wybuchu III wojny  światowej -  agresji III Rzeszy -  1 września 1939 r. i Związku  Sowieckiego na Polskę – 17 września 1939 r.

Młodzież uczciła te wydarzenia;  zarówno gimnazjaliści jak i licealiści  wzięli udział w szkolnym konkursie historycznym „ polski wrzesień 1939".   Aby wystartować w tym konkursie musieli zapoznać się z lekturami  zgromadzonymi w bibliotece szkolnej oraz tematyką wystawki związanej z  okolicznościami wybuchy II wojny światowej.  Wystawkę i konkurs przygotowali nauczyciele historii naszej szkoły. Pani  M. Lemańska – pracownik biblioteki szkolnej, wytrwale pomagała uczniom w  odszukiwaniu materiałów związanych z konkursem.  Szczególnym wydarzeniem w realizacji kalendarza historii najnowszej był  również  udział  młodzieży w uroczystościach organizowanych w naszym  mieście 17 września. Jak co roku w Tm uroczystym dniu – poczet  Sztandarowy naszej szkoły uczestniczył w składaniu hołdu pamięci  wszystkim zesłanym Polakom na Syberie przy symbolicznym grobie na  Cmentarzu Komunalnym w Ruptawie.  Młodzież naszej szkoły miała zaszczyt przedstawić program artystyczny  dla Sybiraków podczas Akademii Miejskiej w Domu Zdrojowym. Program  przygotowała p. Monika Czulak przy współpracy z p. B. Majewska.  W tym dniu od wielu już lat spotykają się pokolenia tych bohaterów, co  przeżyli zesłanie „ na nieludzkiej ziemi" i uczniów, którzy mieli  możliwość spotkania się z żywymi świadkami historii.  Bardzo interesującym punktem programu było wykonanie „Hymnu Sybiraków"  przez naszych uczniów. Bo dotychczas -  był on tylko odtwarzany z taśmy  magnetofonowej.  W tym miejscu myślę, że w imieniu całej społeczności naszej szkoły  chcielibyśmy podziękować wszystkim wykonawcom programy artystycznego za  godne reprezentowanie uczniów. Nauczyciel historii – B. Majewewska  - Myślę, ze to spotkanie 17 wrzesnia będzie mile wspominane zarówno  przez tych, dla których wystąpiliśmy, jak i dla nas – wykonawców  programu. Zdobyliśmy więcej wiedzy, zwiększyliśmy swoje zainteresowania  historia, życiem pokolenia, które żyło w tak trudnym okresie naszych  dziejów. Monika Pluskota   Ten, kto nie był na wygnaniu, Nie zrozumie, co to zimno. Nie zrozumie tego głodu, Oddalenia, poniżenia.   Ten, kto nie był pochłonięty Strachem śmierci lub choroby, Nie zaznał nerwów, bezsenności, O przyszłość osamotnionych.  Ci, co mieli miłość –  - szczerą i wzajemną Tym trudno będzie zrozumieć Tych samotnych, albo walkę wielka.   Jak omówić, jak przedstawić Wiele spraw z naszego życia? Wpierw samemu trzeba przeżyć Aby innych w tym zrozumieć                                                                                          Materiał przedstawiła                                                                                      Redakcja szkolnej gazetki

Projekty

Projekt unijny

ue

_____________________

Program Operacyjny

Galeria

Tu obejrzysz aktualne zdjęcia

 

 

Zobacz więcej

Biblioteka

GODZINY OTWARCIA:
Poniedziełek - Piątek
7:30 -16:00
 
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com