2005-06-01

DZIEŃ DZIECKA W NASZEJ SZKOLE

Samorząd szkolny wraz z opiekunką p. M. Czarnecką na DZIEŃ DZIECKA postanowił zrobić prezent Uczniom naszej szkoły . Koło teatralne ALIAS ,działające szósty rok w naszej szkole oraz kabaret CZTEREJ PANCERNI BEZ PSA wystąpili specjalnie dla WAS w Górniczym Centrum Kultury PANORAMA dnia 1 CZERWCA 2005 o godzinie 9 15. ALIAS przedstawił fragmenty sztuki Sławomira Mrożka KRAWIEC. To całkiem solidna dawka humoru w wykonaniu naszych szkolnych gwiazd i gwiazdeczek : Krystian Synowiec - wystąpił w roli tytułowego Krawca Sebastian Kopeć – wcielił się w postać Ekscelencji Adam Michaluk – wykreował osobnika zwanego Onucym Marek Kasperuk -to sceniczny Karlos Daria Jarguz odegrała kurtyzanę Nanę Grzegorz Woźny - czeladnika . Do dyspozycji mieliśmy całą salę - wejście fundowała nam Rada Rodziców. D Z I Ę K U J E M Y !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Program podobał się i podobało się też zachowanie publiczności (podwójne brawa).

2005-05-07

WIELKI PIKNIK SZKOLNY "STOP UZALEŻNIENIOM - STOP PRZEMOCY"

Dnia 7 maja 2005 r.na boisku naszej szkoły odbył się piknik młodzieżowy pod hasłem "STOP UZALEŻNIENIOM - STOP PRZEMOCY". W tym dniu główną atrakcją był występ słynnego zespółu PSY WOJNY, który obchodzi w tym roku swoje XX - lecie istnienia. Występowały również zespoły:

 • PSY WOJNY
 • K2U
 • RESPEKT
 • ZDANI NA SIEBIE
 • NICNAPEWNO
 • REGGIE
 • DJ EPROM
 • TURNTABLE JUICE
 • KOMETA MARLEJAP
 • OLTERGEIST

Program imprezy obejmował ponadto:

 • Egzamin na kartę rowerową i motorowerową organizowany przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego
 • Pokaz mody firmy "REPORTER"Pokaz TAE KWON DO
 • Występ tatru"NAZWA DODATKOWA"
 • Występ zespołu tanecznego
 • Pokaz graffiti
 • pokaz Break Dance
 • Stworzyliśmy możliwość zwiedzania szkoły (dla zainteresowanych absolwentów szkół gimnazjalnych i rodziców)Można było wygrać wczasy dla dwóch osób w Pogorzelicy nad Bałtykiem, rower górski, radiomagnetofon, zastawę stołową, jeden z czterech bonów o wartości 50 zł do realizacji w sklepach JSS Społem, kolację dla dwóch osób i wiele innych nagród w loterii fantowej.

O godz 16:00 rozpoczął się koncert zespołów. Na scenę poproszono Prezydenta Miasta Jastrzębia Zdroju, który wręczył liderowi Psów Wojny, legendarnemu Falonowi - Tomaszowi Jaworskiemu statuetkę, będącą symbolem uczczenia dwudziestu lat istnienia zespołu Psy Wojny. Niespodzianką imrezy okazał się występ zspołu z Torunia, który przyjechał na specjalne zaproszenie Falona. Zespół prezentował kulturę - muzykę i taniec Indian północnoamerykańskich. Indianiści w bajecznie kolorowych, wykonanych własnoręcznie na wzór oryginalnych, strojach tańczyli na scenie w rytm indiańskiej muzyki, a lider zespołu w przerwach między tańcami opowiadał o kulturze i zwyczajach Indian.,
Sponsorzy imprezy:

 • BBJ Sport Biuro Podróży
 • Poseł na Sejm RP Ryszard Pojda
 • Poseł na Sejm RP Tadeusz Motowidło
 • Zarząd Osiedla Gwarków
 • Turystyczno - Handlowe Przedsiębiorstwo Związkowe "Perspektywa" w Jastrzębiu Zdroju
 • "EMES" MINING SERNICE Spółka z o.o.
 • TM   Spółdzielnia Mieszkaniowa "NOWA"
 • "TIRAMISU" cukiernia-piekarnia
 • "KAJZERKA" piekarnia
 • Zakłady Mięsne "HAGA"
 • Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Jastrzębiu Zdroju
 • Górnośląska Spółka GazownictwaFirma Odzieżowa "Reporter"
 • Pełnomocnik Prezydenta MIasta Jastrzębie Zdrój ds.Rozwiązywania problemów Alkoholowych
 • NSZZ "Solidarnść" KWK JAS MOS
 • Jastrzębska Spółdzielnia Spożywców
 • Elżbieta Siwiec
 • Zbigniew Rutkowski
 • Jarosław Ligas

Partonat honorowy Prezydent Miasta Jastrzębie ZdrójOrgaznizatorzy: * Zespół Szkół nr 3 im. St. Wyspiańskiego w Jastrzębiu Zdroju * Zarząd Osiedla Staszica * Miejski Ośrodek Sportu i RekreacjiPatronat medialny: * Jastrzębski Portal internetowy JASNET * Telewizja "KANON" * Dziennik Zachodni
Serdecznie dziękujemy sponsorom ! O pikniku możemy powiedzieć, że był imprezą niezwykle udaną. Zdjęcia z pikniku można oglądać w naszej galerii oraz na stronie www.jasnet.pl w dziale "Osiedlowe majówki".

2005-05-25

Zwycięstwo naszych gimnazjalistów w Turnieju Wiedzy Prawniczej

19 maja 2005 roku w Centrali Miejskiej Bibilioteki Publicznej odbył się 2 Turniej Wiedzy Prawniczej zorganizowany przez Panią Aleksandrę Miśkowiec, pracownika Filii nr 3 MBP oraz prokuratorów Prokuratury Rejonowej w Jastrzębiu Zdroju. Do udziału w konkursie zaproszono uczniów klas drugich wszystkich jastrzębkich gimnazjów.Zaproszenie przyjęły drużyny uczniów z Gimnazjów numer 7, 11, 4, 2, 8. Turniej składał się z dwóch części. W części pierwszej - teoretycznej, drużyny złożone każda z trzech uczestników, odpowiadały na trzy zestawy zagadnień, składające się każdy z trzech pytań. Część druga pozwoliła młodym wielbicielom Temidy na "wczucie się" w rolę prokuratora bądź obrońcy - przedstawiciel każdej drużyny ubrany w togę odpowiednią do roli wygłaszał mowę oskarżycielską bądź obrończą, opartą na tzw.casusach. Na sali panowała pełna podniecenia atmosfera,a trema udzielała się zaróno uczestnikom jak i organizatorom Turnieju. Jak się okazało, młodzież przygotowana była wspaniale, wykazując się z między innymi znajomością Kodeksu Karnego czy Ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich. Mowy oskarżycielski i obronne w wykonaniu uczestników, brzmiały w sposób prawdziwy i wiarygodny, widać było, iż mówcy w pełni "weszli w skórę" potencjalnych prawników. W jury Turnieju zasiedli Prokuratorzy, Prokuratury Rejonowej w Jastrzębiu Zdroju na co dzień współpracujący z Filią nr 3 MBP poprzez wygłaszanie prelekcji, o czym mowa była w naszym poprzednim artykule. W wyniku zaciekłej rywalizacji miejsce pierwsze, podobnie jak w pierwszej edycji Turnieju zajęło Gimnazjum nr 4, a o miejsce drugie i trzecie walczyły ze sobą w dogrywce uczniowie z Gimnazjum nr 8 i Gimnazjum nr 11. Ostatecznie, miejsce drugie przypadło zespołowi z Gimanzjum numer 11, a miejsce trzecie zajęli uczniowie z Gimnajum numer 8. Cenne nagrody rzeczowe dla drużyn biorących udział w rywalizacji ufundowali sponsorzy: Pani Teresa Kowalewska przewodnicząca Rady Osiedlowej Osiedla Morcinek, Pełnomocnik ds. Uzależnień Przy Prezydencie Miasta Jastrzębie Zdrój - Pani Magdalena Ostaszewka-Wdowiak, Pani Mariola Kucharska-Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jastrzębiu Zdroju oraz radny miasta Jastrzębie Zdrój Pan Tadeusz Markiewicz. Wśród nagród znalazły się między innymi plecaki, śpiwory, torby podróżne i książki. Ponadto uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Przedruk fragmentu z www.wirtualnejastrzebie.pl. Zajrzyjcie na tę stronę! Tam można dodatkowo obejrzeć zdjęcia z przebiegu turnieju. Naszą szkołę reprezentowała trójka uczniów z klasy Ia w składzie: Magda Czarnecka, Dominika Kwiatkowska i Adam Niedzielski. Do konkursu przygotowywał zawodników pan Piotr Jarosławski, szkolny pedagog. Gratulujemy zarówno uczestnikom turnieju, jak i panu Jarosławskiemu imponującego zwycięstwa!

2005-04-15

Zakończenie roku klas maturalnych

To był  najkrótszy rok szkolny w i tak krótkim, bo tylko trzyletnim czasie nauki w liceum. 15 kwietnia 2005 uczniowie klas trzecich spotkali się po raz ostatni ze swoimi wychowawcami, nauczycielami, dyrekcją Zespo3u Szkó3 Nr 3. Wielokrotnie jeszcze będą pojawiali się podczas egzaminów maturalnych (bo te są wyjątkowo d3ugie i trwają aż do końca maja) ale już nigdy w pe3nym sk3adzie. Weso3ą i pe3ną optymizmu uroczystość przygotowali uczniowie kl. II a i II c LO. Pożegnali oni także swoich starszych kolegów prezentami – tradycyjnymi s3onikami na szczęście i karnetem z życzeniami. Na akademii wyróżniono i nagrodzono uczniów, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce i najaktywniej pracowali na rzecz szko3y. Nagrody wręczono także rodzicom pracującym w komitecie rodzicielskim. Podczas tej uroczystości nastąpi3a też zmiana pocztu sztandarowego. Nie zabrak3o dobrych życzeń kierowanych do naszych absolwentów, a te sk3ada3y kolejno: pani dyr. Wioletta Brzykcy, w imieniu wychowawców klas trzecich mgr Bożena Jab3ońska, a jako przedstawiciel rodziców g3os zabra3a pani Ewa Czarnecka. Następnie klasy pożegna3y swoich wychowawców i ze świadectwami ukończenia liceum w d3oni, a 3ezką w oku opuściły mury naszej szko3y.

2005-04-29

Spotkanie podsumowujące kolejny rok współpracy PROGRAM SOKRATES

KRAKÓW 26.-29.04.2005

Wyjazdy podsumowujące każdy rok współpracy wyglądają zupełnie inaczej niż pojedyńcze spotkania partnerskie. Nie spotykamy się tutaj bowiem tylko z naszymi partnerami czyli Czechami, Austrią i Słowenią, ale z reprezentantami innych szkół i państw, które brały udział w spotkaniu kontaktowym w Wiedniu 2002 roku, czyli Węgry , Włochy, Słowacja,itd. Dużą rolę odgrywa tutaj organizacja ŐKS, koordynująca nasze działania, a pracująca w porozumieniu z austriackim Ministerstwem d.s. Nauki i Kultury. Tegoroczne spotkanie podsumowujące zostało zorganizowane w Krakowie, polskim centrum kultury, a wszyscy uczestnicy zostali zakwaterowni w hotelu Campanila w samym centrum starego miasta. Myślą przewodnią konferencji była wielokulturowość Krakowa oraz jego wkład w rozwój kultury w Europie. Pewnie niewielu z nas miało możliwość brać udział w spotkaniu w Konsulacie , a tym bardziej bezpośrednio porozmawiać z konsulem lub też być po prostu w konsulacie na bankiecie. Przekonaliśmy się, że nasza gościnność została przejęta przez naszych południowych sąsiadów. Największym zaskoczeniem jednak było spotkanie z byłym polskim ministrem d/s zagranicznych prof. Władysławem Bartoszewskim. Aż miło było popatrzeć z jakim podziwem i szacunkiem wszyscy wysłuchali referatu profesora, który w zupełnie naturalny sposób przechodził z języka polskiego na niemiecki i angielski. Napięty program spotkania, referaty w nim zawarte i warsztaty brzmiały bardzo poważnie, by nie powiedzieć przerażająco. Nie było jednak tak źle. Tematy były interesujące, w ramach warsztatów zwiedzaliśmy Kraków. Jednym z naszych zadań było fotografowanie ciekawych i intrygujących miejsc, z których powstał później kolage. Inną formą zajęć były warsztaty artystyczne polegające na możliwości porozumiewania się bez słów,a wszystko w miłej, rodzinnej, atmosferze, ostatecznie nie widzimy się po raz pierwszy. Jednym słowem było super.
Program spotkania:
26.04.2005-przyjazd uczestników konferencji-zakwaterowanie w hotelu-oficjalne otwarcie i powitanie przez p. dr. Sirikit Amann oraz dr. Thomasa Kőhlera-spotkanie w Austriackim Konsulacie Generalnym w Krakowie z panią Konsul mgr Hermine Popeller-wysłuchanie referatu prof. Władysława Bartoszewskiego-zwiedzanie galerii w Konsulacie Generalnym-Bankiet 27.04.2005-prezentacja wszystkich uczestników-Udział w debacie „Retrospektywa", czyli co dał nam udział w projektach partnerskich i w jaki sposób przyczynił się do rozwoju szkół.-wycieczka do Oświęcimia-popołudniowa wycieczka śladami „Żywej Żydowskiej Kultury" do Kazimierza-wieczorne spotkanie w ratuszu z prezydentem miasta Krakowa 28.04.2005-Warsztaty na temat „Kreatywność" lub „Różnorodność językowa" zorganizowane dla uczniów-warsztaty na temat „Europa Środkowa a społeczeństwo wiedzy" lub „ESDP" (European School Development Project) dla nauczycieli.-Referat Komisarza d/s kultury, nauki i wielojęzykowości p. Jána Figela-wiadomości kulturalne – Grzegorz Matysik-referat dr. Erharda Buska z Instytutu d/s Obszaru Dunajskiego i Europy Środkowej.-wieczorne zwiedzanie Krakowa 29.04.2005-podsumowanie wyników warsztatów przez p.Sirikit Amann-referat ambasadora dr.Emila Brixa BMAA-referat uzupełniający dr. Antona Dobarta-podsumowanie i podziękowanie za udział w spotkaniu – dr .Thomas Kőhler-na zakończenie konferencji wspólny obiad i odjazd uczestników

2005-03-01

Z wizyta w paleolitycznej jaskini

W dniu 1 marca 2005 roku, całą klasą ( Ic III LO ), pod opieką Pani mgr Moniki Czulak oraz Pani mgr Marzanny Czarneckiej, udaliśmy się na warsztaty artystyczne do Muzeum Miejskiego w Żorach. Temat zajęć nosił tytuł „ W paleolitycznej jaskini".Na wstępie wysłuchaliśmy prelekcji obrazowanej slajdami, opowiadającej o pierwszych dokonaniach naszych praprzodków w dziedzinie sztuki. Dzięki temu mogliśmy obejrzeć najstarsze odnalezione malowidła naskalne oraz prehistoryczne figurki i wysłuchać ciekawych wiadomości na ich temat. Potem mieliśmy szanse wypróbować metody pierwotnych artystów, poprzez stworzenie od podstaw narzędzi i farb, korzystając z barwników i wody. Z takim warsztatem, próbowaliśmy następnie dorównać swoim poprzednikom. Wzorując się na ich dziełach przyozdobiliśmy ścianę, imitującą wnętrze jaskini, wizerunkami zwierząt. Pojawiły się postacie jeleni, wołów i koni. Niespodziewanie sala nabrała charakteru paleolitycznej jaskini, oświetlonej słabym światłem „łuczywa". Dzięki tej niekonwencjonalnej lekcji my, jako młodzi artyści XXI wieku, przekonaliśmy się jak tworzyli prehistoryczni pionierzy sztuki. Mamy nadzieję, że nie będziemy musieli czekać na sławę tak długo jak oni. Laura Frysztacka".

2005-03-02

Wyróżnienie dla "Poszeptanek"

25 lutego 2004r. w Gimnazjum Nr 8 w Jastrzębiu odbyła się druga edycja konkursu dla młodych dziennikarzy. W ramach przeglądu zostały ocenione gazetki szkolne i indywidualne prace dziennikarskie. Tematyką konkursu była gazetka szkolna i indywidualne prace opatrzone rysunkiem prasowym poruszające sprawy szkoły lub młodzieży. Do konkursu przystąpiły także nasze "Poszeptanki" i otrzymały, ku wielkiej radości Zespołu redakcyjnego, wyróżnienie. Wręczenie nagród ("Encyklopedia multimedialna" i dyplomy dla gazetki i opiekunów) odbyło się w prawie pękającej w szwach świetlicy Gimnazjum Nr 8. Organizatorzy bardzo ciepło i serdecznie przywitali zebraną młodzież i nauczycieli opiekujących się młodymi dziennikarzami. Mogliśmy obejrzeć wystawę gazetek ze wszystkich zgłoszonych do konkursu szkół. A naprawdę było co podziiwać! Okazuje się, że wsród nas jest wielu pełnych zapału i zdolnych, a nawet być może, dobrze zapowiadających się dziennikarzy. Jury przyznało I miejsce gazetce "Pumeks" z Zespołu Szkół Nr 6 im. J. Sobieskiego i wyróżnienie dla "Poszeptanek"- gazetki Zespołu Szkół Nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego. Warto dodać, że nasza redakcja usłyszała kilka bardzo miłych i budujących słów od jury, wśród którego zasiedli także profesjonalni dziennikarze z lokalnej gazety "Jastrząb". Nie ukrywamy naszej radości, tym bardziej, że jak się okazało, rywalizacja była naprawdę duża! Nasze koleżanki i koledzy z innych redakcji wykazali się ogromnym polotem i ambicją. Podobnie jak sobie samym, życzymy także im wielu sukcesów i entuzjazmu w dalszej pracy.

2005-03-05

Po "Gimnazjalnym turnieju wiedzy humanistycznej" - Odpowiedzieliśmy na wszystkie pytania!

28 lutego 2004 r. o godzinie 16,00 odbył się konkurs humanistyczny, w którym wystąpiło 15 zespołów 5-osobowych. Na korytarzu I piętra było dość toczno, ale za to swojsko i sympatycznie. Ponieważ zamierzaliśmy ze sobą rywalizować, sami zatroszczyliśmy się o to, żeby wygodnie i "bezpiecznie" się usadowić. Początkowa trema szybko minęła, zwłaszcza, że w I etapie można było się poratować zestawem pytań z podpowiedzią. Ale żeby nie było zbyt łatwo, podpowiedź nieraz także była podchwytliwa. Ważne, że znaliśmy odpowiedzi na wszystkie pytania! A trzeba przyznać, że niektóre były dość trudne. Odpowiadaliśmy z historii, mitologii, filozofii, sztuki, architektury, literatury, języka, teatru, filmu, muzyki ... Poradziliśmy sobie całkiem nieźle! Wygrał Zespół V z III a , na drugim miejscu był Zespół X z II c, a na trzecim - Zespół IX z Ia. Nagrody (Rada Rodziców i "Poszeptanki") otrzymali wszyscy uczestnicy turnieju. - To była naprawdę fajna imprezka! Zamierzamy w przyszłym roku szkolnym także w niej wziąć udział - mówią uczastnicy do organizatorki, p. Odulińskiej. - Za udział w konkursie i posiadaną wiedzę nauczyciele j. polskiego wpisali nam do dziennika bardzo dobre oceny. Opłacały się przygotowania! - dodają niektórzy z uczestników.

2005-03-12

Kolejne spotkanie w Freistadt w ramach programu Socrates-Comenius

Każde spotkanie partnerów projektu wnosi w naszą współpracę coś nowego. Tym razem mieliślimy nieco bardziej skomplikowane zadanie. Mieliślimy brać udział w Międzynarodowych Targach Fikcyjnych Firm Szkolnych. Ale po kolei. Najpierw trzeba było w ogóle dotrzeć na miejsce. Nie było to łatwe zadanie, ponieważ Austria przywitała nas kompletnie zaśnieżonymi drogami. Miejscami nie było wiadomo, co jest drogą a co poboczem. Wszędzie panował ten sam kolor – biały. Ale po dwunastu godzinach jazdy dotarliśmy na miejsce. Nasi gospodarze już na nas czekali. Zmęczeni, ale i zarazem szczęśliwi, przyjęliśmy zaproszenie na kolację. Nasi partnerzy z Czech i Słowenii byli w podobnych nastrojach. Po kilkugodzinnej jeździe pociągiem byli równie zmęczeni jak my. Wszyscy udaliśmy się wcześnie na spoczynek, mając na względzie czekający nas pracowity dzień. 10.marca rozpoczął się dla nas bardzo wcześnie. Już o godzinie 8.00 byliśmy w hali targowej na swoim boksie. Na rozłożenie i przygotowanie stanowiska mieliśmy raptem dwie godziny, więc trzeba było się od razu zabrać do pracy. Wokół nas było 160 innych grup młodzieżowych, którym też zależało na czasie. Miło było słyszeć wokół tyle różnych języków. Praca szła nam dość dobrze. Każdy wiedział co ma robić, więc zdążyliśmy na czas. Firma, którą założyliśmy, to fikcyjne biuro podróży „ON THE TOP". Nikt z nas nie miał pojęcia, jak powinno pracować prawdziwe biuro, dlatego poprosiliśmy o pomoc profesjonalistów – przedstawiciela Biura Podróży „OLA TRAVEL", który przybliżył nam zasady funkcjonowania takiej firmy. Do swojej fikcyjnej działalności potrzebowaliśmy grupę ludzi, nazwę, dokumenty założycielskie, logo, rachunki, foldery, prospekty, plakaty, itd. Mieliśmy raptem pół roku na przygotowanie się do targów, ale na szczęście znalazła się spora grupa osób chętnych do pomocy. Uczniowie z klas informatycznych przygotowywali prospekty, klasy językowe tłumaczyły je na języki angielski i niemiecki, klasa artystyczna namalowała nam flagę z logo naszej firmy, Urząd Miasta Jastrzębie oraz Miasta Wisła i Skoczów udostępniły nam swoje foldery reklamowe. Część oficjalna rozpoczęłą się o 10.00 rano . Wszystkich zebranych powitał nowy dyrektor szkoły mrg.G. Brandstötter. Zaproszeni goście jeden po drugim zabierali głos, chwaląc ideę Targów i gratulując szkole pomysłu i trudu zoorganizowania tak dużego przedsięwzięcia. Jak już wsześniej napomknęłam, w targach brało udział 160 Szkolnych Firm Fikcyjnych. Uczestnicy spotkania pochodzili niemalże z całego świata. Największą grupę poza Austryjakami stanowili Włosi, później Niemcy, Słoweńcy, Czesi, Hiszpanie, Rumuni, Grecy, Francuzi, przyjechała nawet 15-osobowa grupa z Nowego Yorku. My byliśmy jedyną szkołą reprezentującą Polskę. O godzinie 11.00 po oficjalnym powiytaniu zaczęło się zwiedzanie targów i handlowanie wystawionymi artykułami. W całej hali targowej można było na zasadzie fikcji kupić niemalże wszystko. Każdy boks był jedyny w swoim rodzaju . Oprócz naszych biur podróży były np. browary, firmy samochodowe, sklepy z odzieżą i bielizną, biżuteria, sprzęt komputerowy, itd. Sami uczetsnicy targów oraz osoby przychodzące z zewnątrz sprzedawali i kupowali oferowane w hali produkty. Oprócz „strawy duchowej" zadbano również o coś dla ciała. Dla uczestników przygotowano niewielki barek z przekąskami, a wieczorem można było się spotkać ze wszystkimi na dyskotece. Dzięki stale polepszającej się pogodzie można było zwiedzić piękne miasteczko Freistadt, przejść się starymi uliczkami , podziwiać kolicę i korzystać z chwili.

2005-03-15

Malarski maraton

Dnia 15 marca br. nasza klasa (Ic III LO) dzięki paniom Marzannie Czarneckiej i Monice Czulak wybrała się na kolejne warsztaty organizowane w żorskim muzeum. Tym razem zajęcia nosiły tytuł „Malarski maraton – jak Grecy rozumieli sztukę". Na początku , podobnie jak podczas pierwszych warsztatów, wysłuchaliśmy krótkiej prelekcji. Poznaliśmy kanony greckiego piękna, na zdjęciach podziwialiśmy najpiękniejsze greckie wazy, kolumny i budowle, dowiadując się przy tym wielu ciekawych informacji na ich temat. Dane nam było poznać również sposoby wykonywania owych dzieł. Cały wstęp miał na celu przybliżenie nam życie starożytnych Greków i pomóc nam przez chwilę poczuć się mieszkańcami świata starożytnego.. Mieliśmy okazją wykonać własne wazy w stylu czarno- i czerwonofigurowym.. Dostaliśmy gliniane naczynia, które najpierw pomalowaliśmy na czerwono. Następnie każdy z nas wyrył na naczyniu obrazek z greckim motywem, wypełniając go później czarnym kolorem. Z początku nie byliśmy zachwyceni swoimi dziełami, ale efekt końcowy był zadowalający. Dzięki temu przekonaliśmy się, że sztuka grecka, choć niektórym może wydawać się prymitywna, nie jest wcale taka prosta i wymaga wiele cierpliwości i poświęcenia. Na koniec zrobiliśmy kilka pamiątkowych zdjęć i w ten sposób zakończyliśmy kolejną nietypową lekcję. Z uśmiechami na twarzy i bogatsi o kolejne doświadczenia wróciliśmy do domów. Aleksandra Trukała

2005-03-23

Śladami Leonarda da Vinci

23 marca 2005 roku odbyła się wycieczka do katowickiej Galerii Sztuki Współczesnej, w której uczestniczyli uczniowie pierwszych i trzecich klas gimnazjum oraz pierwszej klasy liceum, realizującej program humanistyczno- artystyczny. Celem wycieczki było zwiedzenie wystawy pt. „ Leonardo da Vinci- Geniusz i jego machiny" Ekspozycja została podzielona na kilka działów, grupujących machiny cywilne, wojenne, służące do latania oraz wodne. Trzon wystawy tworzy 45 modeli machin, do wykonania, których użyto tylko naturalnych materiałów, dostępnych w XV- XVI wieku: drewna, bawełny, żelaza, mosiądzu, sznurów. Zaznaczyć należy, że machiny zostały zrekonstruowane z manuskryptów mistrza, nie są więc jego oryginalnymi dziełami. Oprócz architektonicznych projektów w postaci makiet zwiedzający mogli podziwiać arcydzieła malarskie Leonarda Da Vinci, między innymi wielkoformatową reprodukcję „Damy z gronostajem". W galerii znajdowały się również Kodeksy Leonarda, które pozwalają zorientować się we wszechstronności zainteresowań mistrza, który z uwagą przyglądał się ludziom, roślinom, zjawiskom atmosferycznym, jak i architekturze oraz urządzeniom mechanicznym. Uczestnicy wycieczki po wystawie zostali oprowadzeni przez przewodnika, obeznanego zarówno w zagadnieniach technicznych jak i ogólnej wiedzy o epoce. Po obejrzeniu arcydzieł Leonarda wszyscy uczniowie udali się do Muzeum Śląskiego. To właśnie tam odbyła się lekcja muzealna, na której zgromadzeni uczyli się interpretować obrazy oraz dostrzegać ich głębie, jako przykład do analizy posłużył wielkoformatowy obraz Jacka Malczewskiego „Tobiasz z Aniołami". Po tak „artystycznie" spędzonym dniu wszyscy zmęczeni, ale usatysfakcjonowani wiedzą, którą posiedli- wrócili szczęśliwie do Jastrzębia. Magda Bethge

2005-02-08

Co kraj – to strój, co krawiec – to krój

Dnia 8 lutego 2005 roku o godzinie 16.00 odbyła się w naszej szkole kolejna wystawa prac, tym razem połączona z pokazem mody. Została ona przygotowana przez uczniów klasy 1 c III LO pod kierunkiem p. mgr M. Czulak oraz p. mgr M. Czarneckiej. Realizowany projekt był poświęcony człowiekowi i jego inspiracjom przeszłością oraz tradycją. Motto przewodnie wystawy brzmiało ,,bez tradycji nie możemy myśleć o przyszłości, gdyż jest ona źródłem niewyczerpanych pomysłów". Na wstępnie został zaprezentowany pokaz mody. Uczennice, które wcieliły się tego popołudnia w rolę modelek, przedstawiły kolekcję zaprojektowaną przez Marcina Burego oraz Piotra Siwka. Stroje były inspirowane sztuką ludową z różnych stron świata. Następnie przedstawiono historię strojów i ich wzorów na przestrzeni tysiącleci. Referat wygłosił Adam Michaluk, który ukazał drogi mody od starożytności po współczesność. Poznaliśmy także historię strojów ludowych przygotowaną przez Marka Kasperuka i Agnieszkę Szmid. W podsumowaniu Aleksandra Trukała nawiązała do mody współczesnej, przybliżając nam postaci największych projektantów : Arkadiusa i Christiana Diora. Na zakończenie przybyli goście zostali zaproszeni do obejrzenia wystawy prac uczniów klasy 1 c, tematem których był człowiek, mitologie, tradycje. Mogliśmy podziwiać akty, portrety tworzone przy użyciu różnych technik. Wśród prac młodych artystów znalazły się także projekty i makiety wcześniej prezentowanych strojów. Ponadto został przygotowany skromny, tradycyjny poczęstunek (raz na ludowo - ,,pajda chleba ze smalcem"). Nie obyło się bez pamiątkowych zdjęć młodych artystów i przybyłych gości na tle prezentacji. Wernisaż prac i pokaz mody został uświetniony obecnością przybyłych gości: p dyr. Wioletty Brzykcy, R. Bethge, E. Gawrońskiej, a także wychowawczyni młodych artystów pani M. Rudowskiej oraz innych nauczycieli. Był to już drugi projekt artystyczny zrealizowany przez klasę 1 c. Mamy nadzieję, że młodzi artyści pod kierunkiem oddanych nauczycieli nadal będę rozwijać swoje umiejętności i już wkrótce, ponownie się nam zaprezentują. Czekamy z niecierpliwością. Katarzyna Białas

2005-02-14

Finał konkursu poezji miłosnej

Dzień zakochanych upłynął w naszej szkole pod znakiem poezji miłosnej. We współpracy z Filią nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej uczniowie gimnazjum i liceum wzięli udział w konkursie recytatorskim pod tytułem "Mów do mnie jeszcze". Atmosferę uprzyjemnił walentynkowy wystrój biblioteki oraz serdeczne przyjęcie przez panią kierownik Krystynę Paluszkiewicz i pracowników tejże placówki. Uczestnicy przybyli licznie. A dokładnie - 24 dziewczyny i jeden chłopak! Choć w naszej szkole nie brakuje chłopców, którzy świetnie recytują, to tym razem dziewczyny wyraźnie zdominowały konkurs. A oto wyróżnieni i nagrodzeni za piękne recytacje: I miejsce - Marcela Lasek z III f - poetycki kolaż utworów K. K. Baczyńskiego i B. Leśmiana II miejsce - Sylwia Bal z I BD - poetycki kolaż wierszy H. Poświatowskiej III miejsce - Joanna Smajdor z I d - wiersz L. Staffa "Więc można kochać" Adrianna Tomala z I h - poetycki kolaż wierszy M. Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej Wyróżnienia: Małgorzata Bujok z II A - K. K. Baczyński "Miłość"Mateusz Ochman z I h - J. Kuskowski "W godzinę rozstania" Katarzyna Łabuś z II c - sonet F. Petrarki "Jeśli to nie jest miłość"Agnieszka Sygut z II c - sonet A. Asnyka "Jednego serca" Natalia Dróżdż z III h - K. I. Gałczyński "Rozmowa liryczna" Dziękujemy p. Krystynie Paluszkiewicz i pozostałym pracownikom Filii nr 1 MBP za życzliwość okazywaną młodzieży naszej szkoły oraz za obdarowanie uczestników konkursu nagrodami w postaci pięknych i cennych książek.

2005-02-14

Wyniki konkursu "Matematyka Test Plus" zwanego popularnie "Oxford"

Wśród uczniów startujących w konkursie matematycznym (26 listopada 2004r.) wielu uzyskało bardzo dobre wyniki. Ale najlepszymi z gimnazjalistów okazali się:Agata Goik z III a - tytuł Laureata I stopnia Adrian Sapija z II f - tytuł Laureata I stonia Samuela Słoń z III g - tytuł Laureata I stopnia Marek Okrąglicki - II e - uzyskał tytuł Laureata III stopnia Aneta Wiczyńska - II d - uzyskał tytuł Laureata IV stopnia Marta Niewiadomska - I - h uzyskała tytuł Laureata V stopnia Najlepszymi wsród licealistów okazali się:Rafał Nowak - I BD - uzyskał tytuł Laureata III stopnia Justyna Czepczor - III B - uzyskała tytuł Laureata V stopnia

2005-01-15

Zwyczaje świąteczne w krajach Unii Europejskiej

To już tradycja. Takie stwierdzenie nasuwa się na myśl, gdy mówimy o „Zwyczajach świątecznych w krajach Unii Europejskiej", czyli o konkursie, który po raz kolejny odbył się w naszej szkole. Tym razem zdarzenie miało miejsce 21.12.2004r. Jak co roku organizatorem był Szkolny Klub Europejski. W tej edycji konkursu udział wzięły cztery klasy i co warte uwagi, wszystkie były reprezentantami gimnazjum. Aby zadanie nie było zbyt proste, uczestników zabawy oceniała komisja w składzie: p. dyrektor Wioletta Brzykcy, p.mgr Beata Majewska oraz nasze koleżanki: Marta Łuczkowska, Daria Jarguz, Agnieszka Pisarczyk, Krystian Synowiec. Dodatkowo oceny przyznawane były w ściśle określonych kryteriach, m.in. pomysł, stroje, rekwizyty. Jako pierwsza zaprezentowała się klasa I e. Przedstawiła ona zwyczaje panujące w Finlandii. Mocna stroną tej prezentacji była duża liczba nazw, przede wszystkim potraw, w języku ojczystym Finów, a ponadto spora ilość rekwizytów. Na pochwałę zasługuje również występ trio fletowego i ogólnie miła atmosfera stworzona w klasie. Kolejna była klasa I g. Jej w udziale przypadły Węgry. Tu bardzo interesująca była forma prezentacji zachęcająca do aktywnego przyłączenia się. Zostały w niej zawarte również treściwe choć krótkie informacje. Wszystko działo się w przystrojonej sali z nakrytymi stołami, co dodatkowo poprawiało ogólną atmosferę. Następnie przenieśliśmy się do klasy II g. Tym razem poznaliśmy zwyczaje świąteczne panujące we Włoszech. Była to krótka, ale rzeczowa prezentacja. Widać było, że klasa się bardzo stara i chce wypaść jak najlepiej. Na koniec zostawiłem klasę I a, chociaż zaprezentowała się jako trzecia w kolejności. Jednak jej występ zasługuje na szczególną pochwałę i nie jest to tylko moje zdanie, ale opinia całej komisji. Klasa I a przedstawiła nam zwyczaje, jakie panują w Wielkiej Brytanii. Ilość informacji, ciekawostek i historii zawartych w tej prezentacji była tak duża, że wywarła ogromne wrażenie na jury. Dla przykładu mogę podać, że drzewko świąteczne do Anglii przywędrowało z Norwegii, wysyłanie kartek świątecznych zostało zapoczątkowane przez Anglików, a popularnym zwyczajem w Wielkiej Brytanii jest zostawianie obok kominka ciasteczek i mleka dla Świętego Mikołaja. Pojawiły się również informacje dotyczące zwyczajów noworocznych na Wyspach Brytyjskich. A wszystko było uwieńczone ładnymi dekoracjami i strojami, ciekawą inscenizacją, popisami wokalnymi kolędników, które zasługują na szczególne uznanie oraz charyzmatyczną osobą pana Zozworka. Można więc powiedzieć, że mimo małej frekwencji klas biorących udział w konkursie, ten jednak okazał się bardzo udany, a wszyscy uczestnicy powinni być zadowoleni z wyników i pracy jaką włożyli w przygotowania przed konkursowe. Krystian Synowiec

2005-01-14

Magiczny wieczór

22 grudnia 2004r. Dla wielu kolejny zwykły dzień, jednak nie dla Szkolnego Klubu Europejskiego i kilku członków Jastrzębskiego Związku Sybiraków, albowiem tego dnia zaprosiliśmy Sybiraków na wspólną wigilię, aby również z nimi przeżywać magię świąt. Członkowie związku zostali zaproszeni na godzinę 15.00, o której to godzinie rozpoczęło się przedstawienie jasełkowe. Nasi szkolni koledzy, jak co roku przedstawiali przepiękne jasełka, tak więc na twarzach naszych gości pojawił się sympatyczny uśmiech. Po zakończeniu przedstawienia członkowie Związku Sybiraków zaproszeni zostali do sali numer 5 gdzie, czekał na nich przecudnie przystrojony przez Darię, Oliwię i Gosię stół oraz lekko podenerwowani myślą czy o niczym nie zapomnieli, klubowicze. Pani dyrektor uroczyście przywitała w naszym i swoim imieniu gości i, jak nakazuje tradycja, podzieliliśmy się wszyscy opłatkiem, składając sobie najserdeczniejsze życzenia. Muszę przyznać, że są to niezapomniane chwile. Oczy wszystkim błyszczały, świece paliły się na stołach, a w całej sali unosił się smakowity zapach barszczu. Kiedy barszcz z uszkami zniknął z talerzy, klubowicze przeczytali kilka wierszy o tematyce świątecznej. Następnie Asia wraz z koleżanką zagrały nam kolędy, które razem z przyjemnością śpiewaliśmy. Po tym przyszedł czas na pyszną rybkę i kapustę, skrępowanie i wstydliwość już dawno wszystkich opuściły, toteż podczas konsumowania ryby rozmowy i śmiechy rozbrzmiewały w całej sali. Teraz już pożywieni i uśmiechnięci mieliśmy okazję posłuchać wierszy jednego z panów Sybiraków, a było to tym przyjemniejsze uczucie, że jeden z tych wierszy napisany był po przeżyciach z wigilii, którą zorganizowaliśmy dwa lata temu. Bardzo przyjemnie było nam słyszeć te bardzo specyficzne, bo przecież poetyckie, słowa pochwały. Cieszyliśmy się, że to, co robimy, wzbudza tak pozytywne emocje. Po tych przeżyciach przyszedł czas na nieuchronne rozstanie. Było nam trochę smutno, że ten wieczór już się kończy. Ale jednego wszyscy byliśmy pewni, że znów w grudniu 2005 roku postaramy się znów spotkać w tym samym gronie. Marta Łuczkowska kl.II „a" LO

2005-02-17

Sprawozdanie z wyprawy do Grodu nad Odrą.

Nadszedł wreszcie długo oczekiwany dzień 21 stycznia 2005r., tego dnia w halu dworca kolejowego w Zebrzydowicach zebrała się grupa zapaleńców turystyki z nauczycielami na czele. Celem wyprawy był WROCŁAW. Wszyscy tryskali humorami, które nie opuszczały nas do końca imprezy. po sprawdzeniu ważności biletów i legitymacji ruszyliśmy pociągiem w nieznane. Podróż minęła bez większych atrakcji, choć dla niektórych jazda koleją była nie lada frajdą, gdyż... pierwszy raz podróżowali owym środkiem lokomocji.
Wrocław powitał nas ciepło, jak na tę porę roku. Od razu z dworca udaliśmy się do hoteliku, aby pozostawić balast. Hotelik znajdował się na PSIM POLU, gdzie w 1109 roku wojska polskie pod wądzą króra Bolka Krzywoustego pokonały Niemców. To zdarzenie upamiętnia kamień (pokaźnych rozmiarów) z przytwierdzoną doń tablicą mówiącą o tym wydarzeniu. Otoczenie hoteliku nieciekawe, choć sam budynek i jego wnętrze nawet, nawet. Przytulne pokoiki, schludne łazienki i aneks kuchenny, "wypasiona" sala TV.Zostawiliśmy plecaki i ruszyliśmy na podbój miasta. Na pierwszy ogień poszło STARE MIASTO, RATUSZ i OSTRÓW TUMSKI. Niestety nie udało się uniknąć "zwiedzania" Galerii Dominikańskej, gdzie w ogromnym gmachu można było kupić wszystko.

Wieczór w Grodzie nad Odrą spędziliśmy krocząc nadrzecznymi bulwarami podziwiając pięknie podświetlone gmachy: UNIWERSYTETU WROCŁAWSKIEGO, KATEDRY, MOSTU GRUNWALDZKIEGO i licznych kamienic. Jako że robiło się coraz chłodniej, o godzinie 18:30 zdecydowaliśmy się wracać do hoteliku.

Wieczór spędziliśmy różnie. A to graliśmy w szachy, remika, warcaby i inne gry planszowe. Tak wysilaliśmy nasze mózgownice że po jakimś czasie zmorzył nas sen.

Rano rześko wstaliśmy i dalej w miasto. Tego dnia zwiedziliśmy MUZEUM NARODOWE, w którym obejrzeliśmy piękne i cenne eksponaty począwszy od średniowiecza po czasy współczesne. Z muzeum, gdzie spędziliśmy kilka ładnych godzin tylko "żabi" skok do PANORAMY RACŁAWICKIEJ - mistrzowskiego dzieła J. Styki i W. Kossaka. Nakarmieni intelektualnie wyszliśmy na szare, zabłocone ulice Wrocławia. Ten krajobraz udzielił się po chwili i nam. A może skonstatowalliśmy, że to juz koniec wyprawy i czas już wracać. Zaczął sypać snieg. Powoli brnęliśmy w śnieżnej mazi. Jeszcze tylko "skoczyliśmy" pożegnać Aleksandra Fredrę siedzącego na Starym Rynku i powłócząc nogami udaliśmy się na dworzec. Tu w halu dworca usiedliśmy na ławeczakch w oczekiwaniu na nasz pociąg. Ten dowiózł nas do Czchowic, gdzie po godzinnym czekaniu przesiedliśmy się do jdnostki elektrycznej zmierzającej do Zebrzydowic.

I tak zakończył się nam drugi wyjazd na "podbój świata". Czy będzie kolejny? Wszystko jest możliwe, bo świat czeka.

Projekty

Projekt unijny

ue

_____________________

Program Operacyjny

Galeria

Tu obejrzysz aktualne zdjęcia

 

 

Zobacz więcej

Biblioteka

GODZINY OTWARCIA:
Poniedziełek - Piątek
7:30 -16:00
 
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com