13 grudnia 2016 roku obchodziliśmy w dość nietypowy sposób 35 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Młodzież miała okazję zobaczyć oddziały ZOMO , wojska, protestujących działaczy opozycji antykomunistycznej. Już przy wejściu można było poczuć grozę stanu wojennego. Po sprawdzeniu dokumentów, wydaniu przepustek i ulotek, uczniowie mogli zostać „aresztowani” i przesłuchani przez prokuratorów. Nawet lekcjach i przerwach nie można było czuć się bezpiecznie. Brak przepustki czy legitymacji groził zatrzymaniem przez milicję. Na przerwach, jak mantrę, powtarzano złowrogie przemówienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego z 13 grudnia 1981 roku. Warto zaznaczyć, że na dziedzińcu szkoły doszło do potyczki sił porządkowych z protestującymi, która zakończyła się paniczną ucieczką tych pierwszych.

W trakcie obchodów mieliśmy również okazję zobaczyć prezentację multimedialną, przygotowaną specjalnie na tę okazję, a także zapoznać się z wystawą dotyczącą funkcjonowania opozycji antykomunistycznej w Jastrzębiu-Zdroju.
Duże wrażenie wywarły na młodzieży wspomnienia naszego honorowego gościa, Pana Mariana Molskiego, jednego z przywódców strajku na kopalni Manifest Lipcowy w grudniu 1981 roku.
Chcielibyśmy podziękować osobom, bez których rekonstrukcja byłaby niemożliwa: Panu Podinspektorowi Pawłowi Dratwińskiemu z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach i Panu Kazimierzowi Piechaczek z GRH Powstaniec Śląski za udostępnienie mundurów, Panu Marcinowi Boratynowi z Galerii Historii Miasta za przedmioty z PRL i pomoc w opracowaniu ulotek, a także Panu Hieronimowi Ochnio za wystawę.
Szczególne podziękowania należą się uczniom klasy policyjnej - Kubie Milerowi, Sebastianowi Ginevskiemu, Markowi Bochenkowi, Kacprowi Wutzke, a także Mateuszowi Wilczyńskiemu, którzy w profesjonalny sposób wcielili się w rolę mundurowych. Świetnie spisały się panie prokurator - Weronika Szlaga, Patrycja Woźniak i Wiktoria Łagoda, przesłuchujące zatrzymanych nieszczęśników. Pięknie prezentowała się Julia Czekaj w mundurze Służby Więziennej. Za wykonanie prezentacji i wystawę dziękujemy Kamilowi Gniazdkowi, Arkowi Wywiałowi i Mateuszowi Ryszce, natomiast za zdjęcia naszemu fotografowi Damianowi Jabłonce. Za sprawy techniczne odpowiedzialni byli uczniowie klasy II B i III C. Bez Was nie byłoby tej inscenizacji.
Za transparenty, hasła i wytrwałość chylimy czoła przed klasą II a, której dzielnie przewodziła wychowawczyni Pani Alicja Kaczorowska. Znakomicie spisał się Pan Woźny, któremu w błyskawiczny sposób udało się rozpalić „koksioka”.
Warto zaznaczyć, że dofinansowanie do uroczystości otrzymaliśmy od Rady Rodziców, za co serdecznie dziękujemy.
Mamy nadzieję, że szkolne obchody 35 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego przyczynią się do utrwalenia w pamięci tragicznych wydarzeń z grudnia 1981 roku.

Pomysłodawcami i organizatorami byli nauczyciele historii.

Zobaczcie zdjęcia.

Piszą o nas. - jas24info.pl

Projekty

Projekt unijny

ue

_____________________

Program Operacyjny

Ubezpieczenie NNW Dzieci szkolnych

       

Numer polisy NNW

EDU-N003493    2018/2019

www.ubezpieczeniwszkole.pl

Zobacz

Certyfikaty

 

 

Galeria

Tu obejrzysz aktualne zdjęcia

 

 

Zobacz więcej

Biblioteka

GODZINY OTWARCIA:
Poniedziełek - Piątek
7:30 -16:00
 

Po szkole

Po szkole czekają na ciebie liczne koła zainteresowań i zajęcia wyrównawcze

Zobacz więcej ...

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com