W piątek 18 stycznia odbył się kolejny RAJD SZLAKIEM EWAKUACJI WIĘŹNIÓW OŚWIĘCIMSKICH.

Przemarsz przez tereny naszego miasta (a także miejsca postoju i noclegu w Jastrzębiu Górnym i Zdroju – przy temperaturze – 20o C!) doprowadziły do śmierci 58 więźniów. Ogółem na 63 kilometrowej trasie przemarszu zginęło 586 osób (co oznacza, że co 100 metrów ginął człowiek). Niektóre grupy więźniarek i więźniów zatrzymano w Jastrzębiu Górnym w zabudowaniach miejscowych rolników, w szkole i na probostwie. Inne grupy zatrzymano na terenie majątku rolnego w Jastrzębiu- Zdroju, gdzie więźniowie spędzili dwa dni i dwie noce od soboty 20 do poniedziałku 22 stycznia. Na terenie tego folwarku zginęło 15 więźniów. Część z nich została zastrzelona, a część zamarzła. Zostali pochowani w zbiorowej mogile w Jastrzębiu Górnym.

 Na pomniku –grobowcu widnieje napis:

„Przez nieludzkie cierpienia, przez obóz śmierci szli do wolnej i niepodległej Polski. Wiara i nadzieja w wolność siepaczy hitlerowskich. Przechodniu złóż hołd 32 bezimiennym ofiarom wolności. W hołdzie pomordowanym bohaterom z transportu śmierci z Oświęcimia w styczniu 1945 r.”

Na cmentarzu w Bziu Zameckim znajduje się anonimowy grób 22 ofiar, a umieszczona na nim płyta informuje:

„Wieczna chwała nieznanym ofiarom obozu koncentracyjnego Oświęcim, którzy zginęli w Marszu Śmierci w styczniu 1945 r. na drodze przez teren Bzia. Wieczna Chwała”.

Natomiast w Zdroju upamiętniono ich po wojnie budując pomnik, który jest obecnie odnowiony, zadbany, wyłożony wokół kamiennymi płytkami.

Uczniowie naszej szkoły, kl. 2D, uczcili rocznicę męczeńskiego marszu uczestnicząc w rajdzie, którego start znajdował się na cmentarzu przy kościele św. Katarzyny. Przewodnikiem była p. Ksenia Szymaniec. Pokonaliśmy trasę do parku w Zdroju przechodząc przez Kondziołowiec, obok dawnego dworca kolejowego na Dolnym, zatrzymując się jedynie w miejscach, które były związane z tragicznymi wydarzeniami sprzed lat.

Udział w rajdzie stał się już tradycją naszej szkoły, dlatego za rok znowu weźmiemy w nim udział.

Projekty

Projekt unijny

ue

_____________________

Program Operacyjny

Ubezpieczenie NNW Dzieci szkolnych

       

Numer polisy NNW

EDU-N003493    2018/2019

www.ubezpieczeniwszkole.pl

Zobacz

Certyfikaty

 

 

Galeria

Tu obejrzysz aktualne zdjęcia

 

 

Zobacz więcej

Biblioteka

GODZINY OTWARCIA:
Poniedziełek - Piątek
7:30 -16:00
 

Po szkole

Po szkole czekają na ciebie liczne koła zainteresowań i zajęcia wyrównawcze

Zobacz więcej ...

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com